Diş Kisti

Hastalarımızın ihtiyaçlarını anlıyor ve steril ortamalarda birinci sınıf ekipmanla, sağlığınızı riske atmadan operasyonel süreçlerinizi yönetiyoruz.

Günümüzün en son teknolojisiyle donatılmış ekipmanlarla tedavilerimizi gerçekleştirmekteyiz
Yerelde ve dünyanın birçok bölgesinde operasyonlara katılmış, alanında uzman hekim kadromuzla sürdürmekteyiz.

Diş Kisti Nedir
Nasıl Oluşur?

Diş kisti oldukça yavaş ilerleyebilmekte ve çene kemiğinde ya da diş kökünde oluşabilmektedir. Oluşumu dişte bazı problemlerin meydana gelmesine neden olur. Diş eti çekilmesi hastalığının belirtisi gibi şişlik belirtisiyle kendini belli eden diş kisti, bazı durumlarda ağrı oluşturmamakta ve bu da kistin fark edilmemesine neden olmaktadır.

Uzman hekimlerimize 0212 481 22 880530 542 46 95 telefon numarasından ulaşabilir veya randevu almak ve adres tarifi almak için tıklayabilirsiniz.

Çenede oluşan diş kisti ağrı ya da iltihap yapmazsa fark edilmez ve böylece çene kemiğine zarar vererek kemiğin erimesine, kırılmasına sebep olur. Kötü diş tedavileri, çürük diş, diş travması gibi sebepler diş kistini oluşturabilir. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolüne gidilmesi ve çürük diş tedavisi uygulanmalıdır.

Diş Kisti Riskleri

Diş kisti, diş sorunları içerisinde yer alan en önemli sorunlardan biridir. Fark edilmez ve diş kisti tedavisi için geç kalınırsa çene kemiğinin kırılmasına neden olabilir. Eğer diş kistinin enfeksiyonu kana karışırsa böbreklere, kalbe, eklemlere kadar giderek genel sağlık durumunu da olumsuz yönde etkiler. Ayrıca bu enfeksiyonun diğer organlara sıçraması sağlık açısından pek iyi sonuçlar doğurmaz. Enfeksiyon yayıldıktan sonra kişinin uyuması oldukça zorlaşır ve az bir uykuyla vücudun dinlenmesi oldukça zordur. Buna bağlı olarak da vücut direncini kaybeder ve yorgun düşer.

Ağızda Oluşabilecek Kist Çeşitleri

Diş kökünde oluşan periapikal kistler; dişe gelen bir travma, çürük, çatlak sonucunda oluşabilir. Dentijeröz kistler kısmen çıkmış dişlerin etrafından oluşabilir. En sık görüldüğü bölge ise, 20’lik dişlerdir. Kerato-kistler, daha çok genetik faktörlere bağlı olarak oluşur. Alındıktan sonra tekrarlama olasılığı çok yüksektir. Periodontal kistler genellikle diş eti problemlerinden dolayı çıkar. Bakterilerle dolu bu kistler, cerrahi operasyonla alınır.

Kistler çıktığı bölgeye ve yapısına göre farklı şekillerde bulunur. Diş hekiminiz diş kisti tedavisi için en uygun yöntemi seçerek en kısa sürede tedavinizi tamamlamalıdır.

Diş Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Diş kisti erken tespit edildiyse ve küçük boyuttaysa dişin çekilmesiyle tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda sadece dişin çekilmesi diş kisti tedavisi için yeterli değildir. Dişin çekilmesinin yeterli olmadığı durumlarda diş çekildikten sonra diş kökündeki kistin tamamen temizlenmesi gerekiyor. Eğer ki dişin kökünde kist yeteri kadar temizlenmezse kalan kist, çene kistine dönüşerek daha büyük problemlere zemin hazırlar. Çene kisti, çene kemiğini zamanla işgal ederek kemiğin çürümesine sebep olabilir.

Diş kisti ilaç tedavisiyle giderilmemektedir. Diş kisti tedavisi için cerrahi işlem uygulanır. Diş kistinin fark edildiği anda hemen diş hekimine başvurmak gerekir. Yapılan muayene sonrasında diş kistinin alınması gerekir.

Diş Kisti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş kisti ameliyatından sonraki iki saat boyunca bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Arından çorba gibi su gıdalar tüketilerek ameliyat bölgesinin zarar görmesi engellenir. İyileşme süresinin sonuna kadar sigara ya da alkol tüketilmemesi önerilmemektedir. Tüketilmesi yaranın daha geç iyileşmesine neden olabilir. Ameliyatın ardından birkaç gün diş fırçalanmamalıdır. Yanlış fırçalama, yaranın tekrar kanamasını sağlayabilir.

https://regenturkey.com/wp-content/uploads/2020/01/portfolio_08-1280x853.jpg

Sıkça Sorulan Sorular

Hastalarımızın en çok sorduğu soruları cevaplamaya çalıştık. Daha detaylı bilgi almak ve bizimle tanışmak için bizi arayın.

Diş kistleri tehlikeli midir?

Tedavi edilmeyen diş kistleri, giderek büyür ve çene kemiği kırılmalarına, diş kayıplarına neden olabilir.

Diş kisti tedavisi ağrılı bir işlem midir?

Diş kistinin diş çekimi ya da cerrahi operasyonlarla tedavi edildiği hallerde ağrı ya da acı hissetmesiniz. Lokal anestezi kullanılarak uygulanan işlemler, ağrısız ve acısızdır.

Diş kisti olan diş çekilir mi?

Erken teşhis edilen diş kisti, küçükse dişin çekilmesiyle tedavi edilebilir ancak bazen dişin çekilmesi diş kisti tedavisi için yeterli olmaz.

Diş kisti tedavisi fiyatları ne kadardır?
  • Diş kistinde uygulanan tedavi yöntemine bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Diş kisti tedavisi 2021 fiyatları için iletişime geçebilirsiniz.
https://regenturkey.com/wp-content/uploads/2020/01/home-services.jpg

Kanal Tedavisi

Uzman ve alanında tecrübeli ekibimiz sayesinde isteyen vücut formlarından kurtulun.

https://regenturkey.com/wp-content/uploads/2020/01/home-services-2.jpg

Protez Uygulaması

Uzman hekimlerimizin yardımıyla estetik ve dolgun göğüslere sahip olmak artık çok kolay.

https://regenturkey.com/wp-content/uploads/2020/01/home-services-3.jpg

20 Yaş Diş Çekimi

Meme onarımı ile fiziksel açıdan daha iyi bir görünüm sağlarken ruhsal olarak da motive olun.

https://regenturkey.com/wp-content/uploads/2020/01/home-services-4.jpg

Diş Beyazlatma

Meme küçültme estetiği ile sizi rahatsız etmeyen ideal ölçüde göğüslere hemen sahip olun.

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.