Burun Ameliyatlarının Amacı, Rahat Nefes Aldırmak Olmalı

Aralık 22, 2021by Kaang0

Burun tıkanıklığını gidermek amacıyla yapılan burun estetikleri, bazı durumlarda sadece estetik kaygıyla da yapılmaktadır. Ancak bu durumlarda burun estetiğinin en önemli amacının kişiye rahat nefes aldırmak olduğu unutulabiliyor. Estetik amaçlarla yapılan ve aşırı agresif cerrahi yöntemler kullanılarak uygulanan burun estetiği ameliyatında burun olması gerekenden fazla küçültüldüğünde nefes darlığı yaşanmasına yol açabiliyor. 

Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için öncelikle cerrahın ameliyat öncesinde burun içyapısıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekir. Burun içyapısını ayrıntılı olarak inceleyerek gereken operasyonu, en uygun şekilde yürütmelidir. 

 

En Güzel Burun, Nefes Alandır.

Burun estetiği ameliyatlarında işlevsel ve estetik kaygılar bir bütündür. Bu nedenden dolayı her hasta için öncelikle uygun olan tedavi biçiminin belirlenmesi gerekir. Burun estetiği iki amaca hizmet etmek için yapılmaktadır. Burun estetiğinin birinci amacı; burun ucu düşüklüğü, burunda kemer ve eğrilik gibi estetik kaygılardır. Burun ucu düşüklüğü için burun ucu estetiği için doktorunuzla görüşebilirsiniz. Burun estetiğinin ikinci amacı da; burnun iç kısmında kişinin nefes alıp vermesini engelleyen kemik eğriliği, burun eti büyüklüğü, kronik sinüzit gibi problemlerin çözülmesidir. 

Sadece burun iç kısmına müdahale edilerek yapılan uygulamalarla kişinin rahat nefes alıp vermesi sağlanamaz. Bu nedenden dolayı burnun dış kısmında eğrilik bulunan kişilere, içten yapılacak uygulamaların rahat nefes alıp vermeye yeterli olmayacağını söylenerek burun iç ve dış yapısının birlikte yapılması tavsiye edilmelidir.

 

Profesyonel Hekimlere Başvurmalısınız.

Burun estetiğinde burnun büyük ya da küçük olmasının yanı sıra burnun işlevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi önemsenmektedir.  Burun estetiği için başvurulan en yaygın nedenlerin arasında burun kemiğinde görülen eğrilikler, tıkanıklar yer alır. Burun kemiğindeki eğriliklerin derecesi ve yeri hastaya göre değişiklik göstermektedir. Genellikle hastalar burnun içyapısındaki değişiklikler düzeltilirken estetik görünümünün de düzeltilmesini talep etmektedir. Bazı durumlarda burun görüntüsünün düzeldiği halde solunum şikâyetlerinin devam ettiği görülmektedir. 

İkinci devam yapılan burun estetikleri, ilk burun estetiği ameliyatlarına göre daha zor olabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı burun estetiği operasyonlarınız için mutlaka profesyonel ve deneyimli hekimlere başvurmanız gerekir. 

 

30 Dakikada Burun Eğriliğinin Giderilmesi

Burun ameliyatları açık ve kapalı olarak iki farklı teknikle uygulanmaktadır. Kapalı burun ameliyatları, burnun ön kısmında herhangi bir kesi olmadan tamamen içeride yapılır. Açık burun ameliyatları için burnun uç kısmına küçük bir kesi atılarak yapılır. Burun içerisindeki problemleri bölgelere ulaşmak için genellikle açık burun ameliyatları tercih edilmektedir. Problemin sadece burnun içerisinde olduğu durumlarda septoplasti yöntemi kullanılarak eğrilik 30 dakika ila 1 saat içerisinde giderilir. 

 

Burun Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar özen göstererek daha hızlı bir iyileşme süreci yaşayabilir hem de daha iyi sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Burun ameliyatı sonrası öncelikle kemik kaynayana kadar burnunuza herhangi bir darbe almaktan kaçınmalısınız. Burnunuza yapılan darbeler, burnun şeklini değiştirerek kemiğin yanlış kaynamasına neden olabilir. 

Burunda oluşabilecek kabuklanmalar karşı doktorunuzun verdiği sprey, damla ya da kremleri kullanmalısınız. Ayrıca burun ameliyatından sonraki ilk üç aylık süreçte gözlük kullanmanız önerilmemektedir. Kullanırsanız burun kemiğinde çökmeler meydana gelebilir. Burun ve çevresinde oluşabilecek cilt dökülmeleri ve çillenmeler için ilk bir ay güneşle doğrudan temas etmemeye özen göstermelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.