Burun Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken 8 Altın Kural

Aralık 22, 2021by Kaang0

Rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiği sonrasında sonuçları hemen görmek isteyebilirsiniz ancak her ameliyat sonrasında olduğu gibi bu operasyon sonrasında da belirli bir iyileşme süreci vardır. Burun estetiği sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara uyarsanız daha hızlı bir şekilde iyileşebilir ve daha başarılı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

İşte burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken altın kurallar;

 

  • Başınızı Yüksekte Tutun

Burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında başın konumu gelir. Başınızı yüksekte tutmanız bu dönemde oldukça önemlidir. Özellikle de uyurken mutlaka başınızı yüksekte tutmaya özen gösterin. Bu kurala uymaz ve yan yatarsanız morarmalardan ve şişliklerden kurtulmanız daha uzun zaman alır. Daha hızlı bir iyileşme için burun ameliyatı sonrasındaki 6 hafta başın yüksek bir pozisyonda durması gerekir. Seyahat yastıklarından destek alabilir ya da havlu katlayarak başınızı çevreleyebilirsiniz. 

 

  • Soğuk Kompres Uygulayın

Kapalı burun estetiği dahil tüm burun estetiği uygulamalarından sonraki 72 saat, burun çevresine soğuk kompres uygulanmalıdır. Böylece şişliklerin azalmasına ve morlukların oluşmamasına neden olabilirsiniz. Burun estetiği sonrası soğuk kompres uygularken dikkat etmeniz gereken nokta da, hassas olan buruna ve çevresine zarar vermemek için nazik ve yavaş uygulamanızdır. Ayrıca direkt uygulamanın yapıldığı bölgeye değil daha çok yanaklara doğru uygulamalısınız.

 

  • Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Her operasyon sonrasında olduğu gibi burun estetiği sonrasında da dinlenmek, iyileşmenin büyük bir parçasıdır. Burun ameliyatı sonrası ilk 24 saat, başınız yukarıda olacak şekilde dinlenmeniz gerekir. Ayrıca iş hayatınıza bir hafta ara vererek dinlenmeniz de iyileşme sürecinizi olumlu anlamda etkileyecektir.

 

  • Sağlıklı Beslenin

Vücudun kendini iyileştirmesinde önemli bir yer tutan diğer bir nokta da, sağlıklı beslenmektedir. Sağlıklı bir beslenme süreciyle iyileşme süresini kısaltabilirsiniz. İşlenmiş, yağlı ve şekerli gıdalardan uzak durarak protein bakımından zengin balık, kuruyemiş, yoğurt gibi besinlere yönelebilirsiniz. Ayrıca vitamin bakımından zengin yeşil sebzeleri de tüketebilirsiniz. Sizi enfeksiyonlardan koruyan ve bağışıklığınızı güçlendiren C vitamini, kolajenin yenilenmesinde de büyük rol oynar. 

 

  • Gözlük Takmayın

Burun estetiği iyileşme sürecinde takılan gözlükler, buruna baskı uygular ve şişlik, morluk oluşumuna neden olur. Baskının fazla olduğu durumlarda burnun şekli bozulabilir ve bu durumda ikinci burun estetiğinin yapılmasını gerektirebilir.

 

  • Ağır Egzersizlerden Kaçının

Burun estetik ameliyatı sonrasında burun kemiklerinin iyileşmesi yaklaşık olarak 6 haftayı bulmaktadır. Bu süre zarfından yorucu ve ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Isınma hareketleri gerektiren egzersizlerden ve takım oyunlarından bir süre uzak durmanız gerekir.

 

  • Alkol ve Sigara Kullanmayın

Herhangi bir operasyon geçirmemiş kişilerde bile ciddi sağlık problemlerine neden olan alkol ve sigara, hem burun estetiği öncesinde hem de burun estetiği sonrasında kullanılmamalıdır. Burun estetiğinden yaklaşık 2 hafta önce ve burun estetiğinden sonra 1 ay tütün mamullerinden ve sigaradan uzak durulması gerekir. Tütün malzemelerinden bulunan nikotin vücudun kendini yenileme sürecini uzatır. Tütün ve alkol kullanarak daha zor bir iyileşme süreci geçirirsiniz.

 

  • Güneşe Direkt Maruz Kalmayın

Cildin güneşle doğrudan temas etmesi, pek çok sorunlara yol açar. Özellikle de cerrahi operasyon geçirmiş bir bölgenin güneşe doğrudan temas etmesi, daha büyük sorunlara yol açar. Burun estetiğinden sonraki ilk iki ay, güneşle direkt olarak temas etmemelisiniz. Güneşle direkt temas edilmesi, iyileşme sürecini uzatacağı gibi aynı zamanda yara izinin kalmasına da neden olabilir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.