Ağız İçi Kanserini Önlemek İçin Akdeniz Beslenme Menüsü

Kasım 21, 2021by Kaang0
Agiz-ici-kanser-nasil-onlenir

Akdeniz diyetinin göğüs kanseri, kalp ve damar rahatsızlıkları, kalın bağırsak kanseri gibi pek çok hastalığın riskini azalttığı yapılan araştırmalar sonunda ortaya çıkmış. En son yapılan araştırmalar da Akdeniz diyeti, sadece diş çürükleriyle savaşmaz aynı zamanda ağız kanserinin oluşmaması için çabalar. Akdeniz beslenme alışkanlığını bir rutin haline getiren kişilerde, ağız kanseri ve diğer kanserlerinin gelişim riskinin oldukça düşük olduğu saptanmıştır.

Düzenli ağız ve diş bakımı yapmak, ağız sağlığını korumanın ilk koşuludur. Ancak şekerli, asitli gıdaları tüketmek ya da bol karbonhidrat içeren besinlere yönelmek ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden diş ve ağız bakımına ne kadar önem veriyorsanız aynı şekilde diş ve ağız sağlığınızı korumak için beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Akdeniz beslenme rutinini uygulayarak diş eti çekilmesi gibi problemlerin, çürüklerin, ağız içi kanserlerinin önüne geçebilirsiniz.

 

Ağız İçi Kanseri ve Akdeniz Beslenme Rutini İlişkisi

Milano Üniversitesi, Akdeniz beslenme menüsünün ve yeme alışkanlıklarının ağız içi kanserinin gelişimine olan etkilerini araştırmak için detaylı bir çalışma yapmıştır. 1997 ve 2009 yılları arasında İsviçre ve İtalya’da yapılan çalışmaların verilerini ağız kanseri olan 768 hastayı ve 2078 kontrol bireyi üzerinde analiz ettiler.

Yapılan bu kapsamlı çalışma sonucunda Akdeniz beslenme rutininin, ağız kanseri üzerinde olumlu etkiler oluşturduğu güçlü kanıtlarla ispatlanmıştır. Zeytinyağı, yeterli miktarda et, tam tahıllı ekmek, günlük ürün tüketimi yani raf ömrü uzatılmamış ürünlerin yer aldığı Akdeniz beslenme menüsü, doğru uygulanmasıyla diş çürüklerinden ağız içi kanserine kadar pek çok ağız ve diş rahatsızlığının oluşması riski azalmaktadır. Yapılan çalışma sonucunda Akdeniz beslenme rutininin gençlerde ve sigara kullanmayan kişilerde daha etkiler sonuçlar verdiği de ortaya çıkmıştır.

Better Otal Health Europe’ye göre de ağız kanseri Avrupa’daki erkeklerden en sık rastlanan kanser türlerinden biridir. Ağız kanseri erken teşhis edilmediğinde yüksek ölüm oranları ve zor tedavi seçenekleriyle risk barındırmaktadır. Düzenli beslenme ve iyi ağız diş hijyeninin haricinde ağız kanseri belirtilerini atlamamak için yılda en az iki defa düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeniz gerekir. Eğer ki çürük oluşumu riskiniz fazlaysa dört ayda bir defa diş hekiminizden randevu oluşturmanız gerekir. Ayrıca iki haftadan daha uzun sürede iyileşmeyen ağız içi yaralarınız varsa bunlar için de mutlaka diş hekiminizden randevu almanız gerekir.

Diş ve ağız bakımı, sadece diş çürüklerinin ölümüne geçmez aynı zamanda ağız içi kanserinin de önüne geçerek daha sağlıklı bir hayata sahip olmanıza olanak sağlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.