Diş Çürüğünü Önlemede Beslenmenin Önemi Nedir?

Eylül 28, 2021by Kaang0
Diş Çürüğünü Önlemede Beslenmenin Önemi Nedir_

Büyük küçük herkes, hem genel sağlık açısından hem de estetik görünüm açısından ağız ve diş sağlığına ömür boyu dikkat etmelidir. Ağız ve diş bakımının temel amacı, diş çürüklerinin önlenmesidir. Düzenli diş kontrolü ve düzenli diş bakımıyla çürüklerin oluşumunu engelleyebilir ve diş çekimi gibi olumsuz durumların önüne geçebilirsiniz.

Diş çürümesini önlemenin bir diğer yöntemi de, beslenmedir. Diş çürüklerinin oluşumunu engellemek için diş bostu ve diş düşmanı besinleri tanımanız gerekir öncelikle. Böylece de dişlerinizi çürüklere karşı daha iyi koruyabilirsiniz.

Diş Düşmanı Besinler Nelerdir?

Sakaroz, früktoz, glikoz, laktoz vücuda enerji sağlayan ancak dişlerin çürümesine sebep olan karbonhidratların başında gelir. Şeker ve nişasta barındıran tüm besinler, ağızdaki bakteriler tarafından hızlıca tüketilir. Buna bağlı olarak asidik ortam oluşur ve diş çürükleri ortaya çıkar. Ayrıca bisküvi, çikolata, asitli içecekler de dişlere yapışma özelliği olan besinlerden olduğu için ve asidik ortama zemin hazırladıkları için dişlerin çürümesine neden olur. Diş çürümesi, porselen dolgu tedavisi başta olmak için çeşitli tedavi yöntemleriyle giderilebilir. Bu gıdalar tüketildiğinde belirli bir zaman sonra mutlaka ağız bakımı yapılmalı ve kalıntıların ağızdan atılması sağlanmalıdır.

Diş Dostu Olan Besinler Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı besinlerin diş çürümesine engel olduğu kanıtlanmıştır. Peynirdeki kazein peptit, çikolatadaki tanin, tahıllardaki fitatlar, sütteki protein, fosfor ve kalsiyum gibi maddeler dişleri koruyan diş dostu besinler olarak sayılabilir. Bu maddeler ağız içerisinde bulunan asitleri nötralize ederek diş minesinin kendi kendini onarmasına yardımcı olmaktadır.

Şeker içermesine rağmen lifli bir yapısı olan kereviz ve çiğ havuç, diş temizliğine katkı sağlayarak diş ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı şekilde yeşil çay da bu özelliklere sahip olduğu için tüketilmesi önerilmektedir. Diş dostu besinler arasında yer alan yoğurt, kuruyemiş, maydanoz da içerdikleri maddelerden dolayı ağız ve diş sağlığını korumakta ve diş çürüklerinin oluşmasını engellemektedir. Genel sağlık için de olmazsa olmaz su, diş dostu besinler arasında yer alır. Çürükleri önleme özelliği olduğu ve genel ağız ve diş sağlığı için bol bol su tüketilmesi önerilmektedir.

Yaşam koşullarının değişmesiyle birlikte insanların beslenme alışkanlıkları da değişiklik göstermeye başlamıştır. Zaman azlığından dolayı daha çabuk tüketilen ve daha çabuk bulunabilen besinlere yönelmenin artmasıyla birlikte pek çok diş probleminin de oluşmasına zemin hazırlanmaktadır. Diş dostu ve diş düşmanı besinleri bilerek beslenme alışkanlıklarınızı buna göre şekillendirebilir ve besinlerin diş sağlığınızı olumsuz etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.

Diş çürüklerinin ihmal edilmemesi gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var. Tedavi edilebilecek bir düş çürüğünün tedavisi ihmal edilirse diş kaybı gibi durumlara neden olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.