Diş Gıcırdatma (Bruksizm) ve Sıkmanın Diş Sağlığına Etkileri

Eylül 29, 2021by Kaang0
Diş Gıcırdatma (Bruksizm) ve Sıkmanın Diş Sağlığına Etkileri

Ekonomik kaygılar, sosyal yaşam, iş hayatının stresi gibi pek çok faktör insanları diş gıcırdatma ve sıkma eylemine itiyor. Bu eylem kişinin hayatını olumsuz yönde etkilediği gibi ciddi diş sorunlarının oluşmasına da sebebiyet veriyor.

Kişilerin hayatlarında stres ve kaygı düzeyi artıkça kişiler daha fazla diş gıcırdatma alışkanlığı edinir. Diş gıcırdatma ya da sıkma sonucunda çene ağrısı, baş ağrısı gibi semptomlar görülürse tedavi gerektirmektedir.

Bruksizm ( Diş Gıcırdatma ) Belirtileri Nelerdir?

Kişinin birlikte uyuduğu kişilerin uyanmasına neden olacak şiddette diş sıkma ya da gıcırdatma hareketinin yapılması, dişlerde meydana gelen deformasyonlar bruksizmin en yaygın belirtileri arasında yer alır. Gece plağı yapımı tedavisiyle kişilerin bu problemden kurtulması ya da etkilerinin azalması amaçlanmaktadır. Aşınmış diş minesi, artan diş hassasiyeti, çene kasların oluşan ağrı, hassasiyet ya da yorgunluk hissi de belirtileri arasında yer alır. Ayrıca şakaklarda baş ağrısı, yanak içerisinde yara da bruksizmin belirtilerindendir.

Diş Gıcırdatma ve Sıkma Tedavisi

Diş gıcırdatma ve sıkma yani bruksizm teşhisi konulduktan sonra uygulanan en yaygın yöntem gece plağı yapımıdır. Bu plak, diş gıcırdatmalarını tam olarak engellemez ancak gıcırdatma sonucunda dişlerin zarar görmesinin önüne geçer. Ayrıca kas gücünü dengeleyerek yorgun düşmelerin önüne geçer. Diş gıcırdatma alışkanlığının kontrol altına alınmasının ardından zarar gören dişlere dolgu, kuron gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Düzenli diş hekimi kontrolü size büyük faydalar sağlar. Küçük bir belirtinin fark edilerek tedavi edilmesi, diş sağlığının olumsuz etkilenmesinin önüne geçer. Bu yüzden düzenli diş hekimi kontrolünün ihmal edilmemesi gerekir.

Tedavi Edilmezse Ne Gibi Sorunlarla Karşılaşılabilir?

Diş sıkma ya da gıcırdatma alışkanlığının kontrol altına alınmaması ya da tedavi edilmemesi diş sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Bu alışkanlıkların tedavisi edilmemesi dişlerin kırılmasına, diş minesinin aşınmasına, diş eti çekilmelerine, çene eklem bozukluklarına, diş hassasiyetine ve daha pek çok probleme sebep olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.