Günlük Diş Bakımınız Nasıl Olmalı? – Doktor Tavsiyeli

Eylül 21, 2021by Kaang0

Ağız, besinlerle direkt temas etmesi ya da dış ortama açık olması gibi faktörlerden dolayı mikropların üremesi için oldukça elverişli bir ortamdır. Bu nedenlerden dolayı doğru ve düzenli ağız bakımı yapılmadığı zaman çeşitli diş ve ağız rahatsızlıklarıyla karşılaşılabilir. Ayrıca sağlığın yanı sıra estetik olarak da kişiyi rahatsız eder. Estetik olarak dişlerinizden memnun değilseniz gülüş tasarımı sayesinde hayallerinizde gülüşe ve dişlere sahip olabilirsiniz.

Doğru ve Etkili Ağız Bakımı

Yetişkinler ve çocuklar etkili ağız ve diş bakımı yaparken aşağıdaki faktörlere dikkat etmelidir.

  • Daha sağlıklı ağız ve dişler için florür miktarı yeterli olan bir diş macunu ve yumuşak kıllı diş fırçasıyla günde en az iki defa aşağı ve yukarı hareketlerle fırçalanmalıdır.
  • Etkili bir ağız bakımı için her bir dişin ön, arka ve çiğneme yüzeyinin yeterli miktarda temizlendiğinden emin olmanız gerekir.
  • Ayrıca dili de ihmal etmemelisiniz. Diş fırçası ya da dil temizleyiciler yardımıyla dilin yüzeyi de temizlenmelidir.
  • Tartar ve plak oluşumunun önüne geçmek için diş ipi kullanabilirsiniz. Ancak doğru bir şekilde kullanmanız gerekir aksi halde diş etlerinize zarar verebilirsiniz. Diş taşı temizliği konusunda profesyonel destek de alabilirsiniz.
  • Diş fırçalama işleminiz bittikten sonra ağız bakım suyu kullanarak fırçanın ulaşamadığı yerlerdeki mikropların temizlenmesine ve aynı zamanda ağzınızın ferahlamasına neden olabilirsiniz.
  • Dişlerde çürümeye ve plak oluşumuna neden olan asitli besinlerin tüketimini en az seviyeye indirmeniz gerekir. Ayrıca çay, kahve ve sigara da dişlerde sararmalara ve çürüklere neden olacağı için bunlardan da mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
  • En az 6 ayda bir olmak üzere diş muayeneleri düzenli yaptırılmalıdır. Böylece erken teşhis ve tedavi, diş rahatsızlıklarının büyük sorunlara yol açmadan giderilmesine neden olur.

Doğru ve etkili ağız bakım alışkanlığının temelli çocuklukta atılarak tüm yaşam boyunca devam eder. Bu yüzden çocuklarınıza ağız ve diş bakımı konusunda model olarak onların da ileride ağız bakımına önem veren bireyler olmasına neden olabilirsiniz. Günlük diş bakımı için düzenli ve doğru fırçalama, temizleme, arındırma gerekir. Bu noktalara dikkat ederek sağlıklı, bakımlı ve güzel gülüşlere sahip olarak gülüşlerinizi gösterebilirsiniz.

Doğru ve etkili ağız bakımı sadece sağlık için değil, kişinin psikoloji için de yadsınamaz bir öneme sahiptir. Bakımsız, sararmış dişler kişinin sosyal hayatından içine kapanmasına ve psikolojik olarak yıpranmasına da neden olur. Ağız bakımı yapmak değil; etkili ve doğru ağız bakımı yapmak hem sağlığınızı hem de psikolojinizi olumlu yönde etkiler.

Dişlerinizi saklamak gülebilmek ve gülüşlerinizle ışık saçmak için bu tavsiyelere kulak asmanız gerekir.
Sağlıklı dişler ve ağız, doğru bakımın sonucudur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.