Bebeğinizin Dişlerini Fırçalamak: Ne Zaman Başlanır? Nasıl Yapılır? Daha Fazlası

Eylül 21, 2021by Kaang0
img-careers

İleride sağlıklı dişlere ve gülüşlere sahip olmanın yolu, bebeklikte dişlere yapılan bakım ve gösterilen özenden geçer. İleride çocuğunuzun dişlere gereken önemin gösterilmemesinden dolayı ortodontik tedavilere ihtiyaç duymaması için önceliğiniz bebeğiniz diş sağlığını korumak olmalıdır.

Bebeğinizin dişleri çıkmadan önce diş etlerini temizlemek ve bakterileri gidermek amacıyla ıslak ve yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Bu işlem bebeğinizin ağız sağlığını korurken aynı zamanda diş fırçalama alışkanlığı edinmesine de yardımcı olur. Dişlerin damaklarda görünmesiyle birlikte günde en az iki defa olmak üzere bebeğinizin dişlerini fırçalamalısınız. Bez ya da parmak fırçasından yumuşak kıllı çocuk fırçasına geçiş yapabilirsiniz.

Bebeğinizin Dişlerini Nasıl Fırçalamalısınız?

Bebeğinizin dişleri çıkmadan önce yumuşak bir bez ya da parmak fırçasından destek alabilirsiniz. Diş etlerini fazla bastırmadan temizlemeli ve bakterinin oluşumunu azaltmak için tüm ağız içinin temizlendiğinden emin olmalısınız. Dişlerinin çıkmasının ardından bebeklere özel diş fırçalarından destek alarak dişlerin ön, arka ve üst yüzeylerini dairesel hareketlerle fırçalayabilirsiniz. 3 yaşının üzerindeki çocuklarda çocuklara özel diş macunlarını pirinç büyüklüğünde kullanabilirsiniz. Bu aşamada çocuğunuzu, diş macununu tükürmeye teşvik etmeniz gerekir.

Diş fırçalama alışkanlığını çocuklukta edinen birey, yetişkinlikte daha sağlıklı ve bakımlı dişlere sahip olmaktadır. Diş ve ağız bakım becerisi kazanamayan çocuklar, yetişkinlik dönemlerinde diş kayıpları yaşayabilir ve bu durum da implant gibi tedavi yöntemlerini zorunlu kılar.

Çocuklar İçin Diş Macunu Seçimi

Yeterli miktarda florür barındıran diş macunları, küçük yaştaki çocuklar için bile güvenli ve faydalı olarak görülmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise, belirtilen miktarda kullanılmasıdır. Önerilen miktarda florür içeren diş macunu kullanmak, herhangi bir probleme neden olmaz ancak gerektiğinden fazla kullanmak mide rahatsızlıklarının oluşmasına zemin hazırlayabilir.

Ayrıca aşırı tüketilen florür, zamanla diş minesinin zarar görmesine neden olabilir. 3 yaşının altındaki çocuklar için pirinç tanesi büyüklüğünde, 3 – 6 yaş arasındaki çocuklar için ise bezelye tanesi büyüklüğünde florür içeren diş macunu kullanılması gerekir. Çocuğunuza diş macununun yutulmaması gerektiği konusunda uyarılarda ve teşviklerde bulunmanız gerekir. Katkısız ve renklendirici içermeyen güvenli diş macunlarına yönelseniz de yine de yutulmamasına özen göstermeniz gerekir.

Diş macunlarının içeriğinden sonra çocukların sevdiği kahramanların ya da karakterlerin resimleriyle süslenmiş ambalajlara yönelebilirsiniz. Bu yöntem çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlığı edinmesinde oldukça etkilidir. Diş fırçalamayı daha keyifli hale getirerek bir oyun oynar gibi öğretebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde sizin de çocuğunuza model olmanız oldukça önemlidir. Ancak unutulmamalıdır ki diş macunu seçerken önceliğiniz kesinlikle içeriği olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.