Diş Taşı Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Eylül 21, 2021by Kaang0
img-careers

Özellikle diş eti rahatsızlıklarının teşhisiyle diş hekimine müracaat eden ve derinlemesine temizlik yaptıran kişiler, diş taşı temizliği sonrasında dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalara dikkat ederek diş taşı temizliğinin etkisini artırabilir ve ağız ve diş sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz.

Diş taşı temizliğinin ardından ilk 2 saat hastanın herhangi bir şey yemesi ya da içmesi önerilmez. Bu süreci takip eden ilk 24 saat içerisinde ise aşırı sıcak ve aşırı soğuk şeylerden kaçınmak gerekir. Temizleme işleminin ardından diş etlerinde sızıntı olabilir ve birkaç gün sıcak ve soğuk hassasiyeti yaşanabilir. Ayrıca oluşabilecek şişlikleri indirmek için dışarıdan buz torbasıyla kompres uygulayabilirsiniz. İlk günlerde oluşabilecek ağrılar için ağrı kesicilerden destek alabilirsiniz. Daha hızlı iyileşmesi için ılık tuzlu suyla gargara yapabilirsiniz. Diş taşı temizliğinin ardından diş ve ağız temizliğine gereken önem verilmelidir. Fırçalama ve diş ipi kullanılması uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Tedavi sonrasında diş ve ağız temizliğine gerekli önem verilmezse aynı sorunlarla daha şiddetli bir şekilde karşılaşabilirsiniz. Ayrıca küretaj tedavisinden de destek alarak diş eti etrafında ya da köklerden bulunan iltihapları da temizletebilirsiniz. Diş taşı temizliğinin ardından diş hekiminizin önerilerine harfiyen uymanız daha etkili sonuçlarla karşılaşmanıza ve dişlerinizin daha hızlı iyileşmesine neden olabilir.

Diş Taşı Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Diş taşı temizliği, profesyonel olarak diş hekimleri tarafından altı ayda bir defa yapılmalıdır. Bu süre zarfında daha az diş taşının birikmesini önlemek amacıyla evde diş ipiyle dişlerinizin arasını temizleyebilirsiniz. Bu işlemi haftada bir defa uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak dikkatli ve özenli yapılmazsa diş etlerinde bazı problemlerinin oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Bu yüzden yılda 2 kere diş hekimine giderek profesyonel diş taşı temizliğinin yaptırılması önerilmektedir.

Diş Taşı Temizliği Zararlı Bir Uygulama Mıdır?

Ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik olarak uygulanan diş taşı temizliğinin herhangi bir zararı yoktur. Ancak doğru uygulanması gerekir. Doğru uygulanması sonucunda pek çok diş ve diş eti rahatsızlıklarına karşı koruma karşı. Aksi halde yanlış yöntemlerle uygulanırsa diş etlerinin ya da dişlerin zarar görmesine neden olur.

Evde kesinlikle çeşitli aletlerle diş taşı temizliği yapılmamalıdır. Böyle bir yanılgıyla dişlerinize kalıcı hasarlar ve zararlar verebilirsiniz. Diş hekimleri, dişlere ve diş minesine zarar vermeden özenli bir şekilde bu tedaviyi yürütür. Bu yüzden profesyonel diş taşı temizliği için mutlaka bir diş hekiminden destek almanız gerekir.

Diş taşı temizliği, doğru ve etkili uygulandığından ağız ve diş sağlığının yanı sıra genel sağlığa da pek çok olumlu katkı sağlamaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.