Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Ekim 28, 2021by Kaang0
Diş ağrısına ne iyi gelir_Diş ağrısına ne iyi gelir_

Diş ağrısı çok çeşitli sebeplere dayalı olarak ortaya çıkabilir. Diş eti iltihabı, diş apsesi, diş çürükleri gibi çeşitli sorunlar diş ağrısının oluşmasına neden olur. Yaşam kalitesini olumsuz şekilde etkileyen, sancılı ve katlanılması güç süreçlerin ortaya çıkması kaçınılmazdır.

Diş ağrısının geçmesi için, nedenin uzman bir diş hekimi tarafından belirlenmesi, nedenin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışılması ve tıbbi müdahaleler gereklidir. Diş ağrısının ortaya çıkmasıyla birlikte, yaşanan bu yeni ve güç duruma karşı, halk arasında başvurulan bazı yöntemler bulunur.

Ancak bu yöntemlerin hiçbiri kalıcı çözüm oluşturmadığı gibi, bazı yöntemler olası sorunun daha da büyümesine sebep olabilir. Bu yüzden diş ağrısı sorunuyla karşılaşıldığında, mutlaka uzman bir diş doktoruna başvurulması önemlidir.

Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrısının geçebilmesi ancak ağrıya sebep olan nedenin belirlenmesi ve gerekli tedavinin uygulanmasıyla mümkün olabilir. Bunun haricinde ağrının başlamasıyla birlikte başvurulan yöntemlerin hepsi geçici bir rahatlama sağlar.

Diş ağrısı genellikle diş etlerinde, dişlerde, çene kemiğinde oluşmuş sorunlar, iltihap ve bakterilerin birikimi sebebiyle ortaya çıkar. Ağız gargarası, bazı doğal antiseptik ve antibiyotik özellikte ürünlerin kullanımı, ağız içerisinde oluşan bakteri yoğunluğunu azaltır, belirli düzeyde bir uyuşma sağlar.

  • Diş ağrısına gerçekleştirilecek müdahaleler arasında en sık başvurulanlar,
  • Doğal antiseptik olan karanfil veya karanfil yağı kullanımı
  • Tuzlu suyla gerçekleştirilen ağız gargarası
  • Karbonatlı suyla gerçekleştirilen ağız gargarası
  • Soğuk kompres uygulanması
  • Bilinçsiz bir şekilde çeşitli ağrı kesici ilaçların kullanılması

Bu yöntemlere bazı eklemeler daha yapılabilir. Unutulamaması gereken bu yöntemlerin geçici bir rahatlama sağlayabileceği ve ağrıya neden olan sorunun daha hızlı bir ilerleme sürecine girmesine sebep olabilmesi riskidir. Dolayısıyla uzman bir diş doktoruna başvurma şansını her zaman öncelikli olarak ele almalısınız. Ancak doktora süratle ulaşamadığınız durumlarda, geçici rahatlama sağlamak amacıyla bu yöntemlere başvurulmalıdır.

Diş ağrısına karşı başvurulmaması gereken önlemler nelerdir?

Toplumda yaygın bir inanış, rakı ve benzeri alkol kullanımlarının diş ağrısı giderdiğidir. Alkolün oluşturduğu geçici uyuşma, sinirlerin acıyı algılama kapasitesinin düşmesine neden olduğu doğrudur. Bununla birlikte geçici bir süreyle uyuşma devam edecek ve bu süre içerisinde yaşam kalitesi de olumsuz etkilenecektir.

Bazı ağrı kesici ilaçların kanın sulanmasına sebep olması, diş ağrısının hangi nedenden kaynaklandığı bilinmediğinde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Örneğin en yaygın başvurulan aspirin, aynı zamanda kanı sulandırma ve kanamaların da artmasına yol açabilen bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple bilinçsiz ilaç kullanılmamalıdır.

Diş ağrısı oluşmaması için ne yapılmalı?

Dengeli bir beslenme ve günlük ağız bakımı yapılması alınabilecek en önemli önlemlerdir. Özenli bir ağız bakımına rağmen diş ağrısının ortaya çıkması, altta yatan genetik veya çeşitli diş sorunlarına işaret eder. Böyle durumlarda en kısa süre içerisinde diş doktoruna başvurmanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.