Diş Lekeleri Nasıl Azaltılır? – Etkili 5 Öneri

Kasım 16, 2021by Kaang0

Diş lekelerinin oluşumu, pek çok faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Diş bakımının yapılmaması, zararlı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, genetik faktörler gibi nedenler diş lekelerinin oluşmasına neden olur. Oluşan diş lekeleri farklı yöntemlerle tedavi edilmezse diş çürükleri başta olmak üzere pek çok diş ve ağız problemini de sebebiyet verebilir.

Diş lekeleri, sigara ve kahve tüketiminin fazla olması ve genetik faktörlere bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca yaşlanma da diş lekelerinin oluşmasından etkili olan faktörlerden biridir. Doğal rengini kaybeden diş, zaman geçtikçe sararmaya başlar ve üzerinde küçük küçük kahverengimsi renkte lekeler oluşmaya başlar. Diş lekeleri ayrıca diş sağlığının bozulduğuna da işaret eder. Diş leke ve diş taşı temizliğiyle dişlerinizin daha bakımlı ve sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bazı lekeler temizlenebilir durumdayken ilerleyen lekelerin durdurulması biraz zor olabilir. Bu yüzden erken teşhis edilen lekeler, ilerlemeden durdurabilir ve çürüklere neden olma riski azaltılır.

 

Diş Lekelerini Azaltmak İçin 5 Öneri

Kahve, Çay Tüketiminin Azaltılması

Gün içerisinde fazla kahve ve çay, dişlerin sararmasına ve lekelenmesine neden olur. Ayrıca sigara da genel sağlığınız başta olmak üzere ağız ve diş sağlığınızı da olumsuz etkiler. Diş lekelerinin önüne geçmek için sigara, alkol, kahve ve çayı aşırı tüketmekten kaçınmanız gerekir.

Ağız ve Diş Bakımının Düzenli Yapılması

Diş lekelerinin oluşmasında etkili olan faktörlerin başında ağız ve diş bakımının düzenli yapılmaması gelir. Bu yüzden diş lekelerinin oluşmaması için her gün düzenli ve doğru olarak diş ve ağız bakımınızı yapmanız gerekir. Düzenli ve doğru ağız bakımı diş lekeleriyle birlikte pek çok problemin de oluşma riskini azaltır.

Doğru Diş Fırçası ve Macununun Kullanılması

Sert kıllara sahip olan diş fırçası diş minenizin aşınmasına neden olur. Aşınan diş minesi de leke oluşumu için oldukça uygun bir zemindir. Ayrıca florür bakımından zengin diş macunları da dişlerin aşınmasına neden olur. Bu yüzden yumuşak kıllara sahip diş fırçası ve florür bakımından yeterli diş macunu kullanarak diş lekelerinin oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Gereksiz Antibiyotik Kullanılmaması

Antibiyotik, diş lekelerinin oluşmasında etkili olan faktörlerden biridir. Bu yüzden gerekli olmadıkça antibiyotik kullanmaktan kaçınmak gerekir. Antibiyotik, hamilelik döneminde bebeğin diş sağlığını olumsuz etkilerken süt dişleri zamanında kullanılan antibiyotik de kalıcı dişlerin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Protezlerin Düzenli Olarak Yenilenmesi

Eski protezlerin kullanılması, diş lekelerinin oluşumuna neden olur. Bu sebepten dolayı eski protezleri kullanmak yerine protezlerin düzenli olarak yenilenmesi gerekir.

 

Diş Lekesi Çeşitleri

Dış diş lekeleri, diş minesinin dışında oluşur. Yanlış beslenme, yetersiz ağız ve diş bakımı, sigara, kahve, alkol, çay ve kahve tüketimi gibi nedenlere bağlı olarak oluşur. Dış lekelerin giderilmesi için doğru ve düzenli ağız bakımının yapılması gerekir.

İç diş lekeleri ise, gelişim döneminde antibiyotik ilaç kullanan ve zararlı besinler tüketen kişilerde görülür. Diş minesinin iç kısmında oluşan iç diş lekelerinin giderilmesi için düzenli ve doğru ağız bakımı yeterli kalır. Diş beyazlatma gibi işlemlerle iş diş lekeleri giderilmeye çalışılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.