Ağız Sağlığı İçin Klasik Diş Fırçası Mı Yoksa Elektrikli Diş Fırçası Mı Kullanılmalı?

Kasım 16, 2021by Kaang0
agiz-sagligi-icin-klasik-dis-fircasi-mi-kullanilmali-yoksa-elektrikli-dis-fircasi-mi-kullanilmali

Son yıllarda teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak elektrikli diş fırçası fazlasıyla tercih edilmeye başlandı. Bazı kişiler elektrikli diş fırçası kullanmaktan çok memnun olduklarını ve herkese tavsiye ettiklerini dile getirseler de bazı kişiler de, klasik diş fırçalarından şaşmıyor. Regen Clinic olarak klasik ve elektrikli diş fırçalarının avantajlarını ve dezavantajlarını sizler için derledik.

Diş fırçasının en temel görevi, çürük ve diş eti çekilmesi gibi problemlerin önüne geçmek için plak tabakasını kaldırmak ve diş etlerini uyarmaktır. Diş fırçasından daha önemli olan nokta ise, doğru diş fırçalama tekniğini bilmektir. Bunun için diş hekiminizle görüşebilirsiniz. İşte klasik ve elektrikli diş fırçalarının avantajları;

Klasik Diş Fırçalarının Avantajları

Klasik diş fırçalarının en büyük avantajı, ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olmasıdır. Elektrikli diş fırçaları ulaşılabilirlik, çeşitlilik ve fiyat konusunda klasik diş fırçalarının oldukça gerisinde. Bütçe dostu olan klasik diş fırçaları, taşınabilirlik açısından da oldukça avantajlıdır. Elektrikli diş fırçaları özel taşıma kapları, şarj cihazları, boyutları derken taşıma noktasında oldukça yer işgal eder. Klasik diş fırçalarını kolaylıkla yanınızda taşıyabilirsiniz.

Elektrikli Diş Fırçalarının Avantajları

Klasik diş fırçasını doğru yöntemlerle ve düzgün bir şekilde kullanamayan kişiler için elektrikli diş fırçaları oldukça verimli sonuçlar verir. El becerisi olmayan kişiler için ya da çocuk diş hekimliği tarafından çocuklar için önerilen elektrikli diş fırçaları, ağız ve diş sağlığının sağlanmasında oldukça etkili sonuçlar elde edilmesini sağlar.

Elektrikli diş fırçalarının bulunan sensörler, diş ve diş etlerinize baskı uygulamanız önüne geçer ve böylece sert diş fırçalamalarına bağlı olarak oluşan hassasiyet, çürük, ağrı gibi durumların bertaraf edilmesini sağlar.

Elektrikli Diş Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Günümüzde elektrikli diş fırçaları pek çok marka tarafından üretilerek farklı özelliklere sahiptir. Özellikle diş fırçalarken dişlerinize ve diş etlerinize yaptığınız baskı konusunda sizi uyaran elektrikli diş fırçaları, diş ve diş eti sağlığınıza olumlu katkılar sağlar. Dişlerinizi ve diş etlerinizi uyararak temizleyen fırçaları için çok yönlü hareket edenleri tercih edebilirsiniz. Yapılan bazı araştırmalar, elektrikli diş fırçaları klasik diş fırçalarına oranla plak tabakasını kaldırmasında daha etkili olduğu sonucunu vermiştir. Ayrıca diş eti rahatsızlıklarının oluşum riskini de azaltan fırçaları tercih ederken iki yöne dönen fırçalara yönelebilirsiniz.

Diş Fırçalarının Ne Sıklıkla Değiştirilmesi Gerekir?

İster klasik diş fırçasına ister de elektrikli diş fırçasına sahip olun, diş fırçanızın kıllarının yumuşak olması gerekir. Her iki diş fırçası için de geçerli olan diğer bir kural da, diş fırçalarının her iki üç ayda bir değiştirilmesi gerektiğidir. Ya da diş fırçasının kılları güçlü ve dik durmamaya başladığında diş fırçanızı değiştirmeniz gerekir.

Güçlü ve dik kıllara sahip olmayan diş fırçaları, dişlerinizin yeterince temizlenmemesini sağlar. Ayrıca diş fırçanızın kıllarının sert olması, diş minesini aşındırır ve dişlerde hassasiyet, ağrı ve çürük oluşma riskini arttırır. Bu yüzden diş fırçası kıllarının yumuşak olması gerekir.

Klasik ve elektrikli diş fırçalarının avantajlarını ve dezavantajlarından bahsettik. Size uygun olan diş fırçasını tercih edebilirsiniz. Ancak hangi diş fırçasının seçerseniz seçin, kıllarının yumuşak olması ve iki üç ayda değiştirilmesi gerektiği kurallarını unutmamalısınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.