Ağız ve Diş Sağlığıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Kasım 16, 2021by Kaang0
agiz-ve-dis-sagligiyla-ilgili-dogru-bilinen-yanlislar

Ağız ve diş sağlığıyla ilgili kulaktan dolma yanlış bilgiler, genel ve ağız sağlığınızı olumsuz etkiler. Her gün birkaç dakika uygulayacağınız yöntemlerle bakımlı ve sağlıklı dişlere sahip olabilecekken yanlış uygulamalar, ağız ve diş sağlığınızın bozulmasına ve ciddi hasarlara yol açabilmektedir. Diş çürük tedavisinden diş fırçalama yöntemine kadar doğru bilinen yanlışları sizler için derledik.

İşte ağız ve diş sağlığıyla ilgili doğru bilinen yanlışlar ve doğrular;

Sert Diş Fırçası Daha İyi Temizler.

Dişlerin temizlenmesi fırçanın sert ya da yumuşak olmasıyla ilgili değil, diş fırçalama yöntemiyle ilgilidir. Sert diş fırçaları ayrıca dişlerinizin aşınmasına ve zarar görmesine neden olur.

 

Diş Taşı Temizletmek Dişlere Zarar Verir.

Diş fırçalamak, diş ve ağız sağlığı için tek başına yeterli değildir. Evde her gün düzenli olarak diş ipi kullanmak ve profesyonel olarak diş taşı temizliği yaptırmak, çürük oluşumu riskini azaltır. Bu yüzden diş taşı temizliği, dişlere zarar vermez ve diş taşı oluşumunu hızlandırmaz.

 

Ortodontik Tedavi Sadece Çocukluk Döneminde Yaptırılabilir.

Diş bozukluklarında kullanılan ortodontik tedaviler, her yaş grubunda uygulanabilir. Çocukların kemik ve damak yapıları daha kolay şekillenmeye uygun olduğu için genellikle çocukluk döneminde tercih edilir.

 

Florür, Vücuda Zarar Verir.

Yeterli miktarda ve doğru bir şekilde uygulanan florür, dişlerin daha sağlam ve sağlıklı olmasına neden olur. Her besin ya da üründe olduğu için fazla kullanıldığında zararlı olabilir.

 

Dişleri Fırçalarken Bastırmak Gerekir.

Oldukça yanlış bir uygulamadır. Dişlerinizi fırçalarken diş fırçasını bastırmak dişlerinizin aşınmasına ve buna bağlı olarak diş hassasiyeti riskinin artmasına sebep olur. Derinlemesine temizlik için doğru ve düzenli diş fırçalamak gerekir.

 

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılmaz.

Hamilelik sürecinde diş tedavileri yapılabilir ancak genellikle anne adayı için acil olan ve bebeğe zarar vermeyecek tedaviler tercih edilmelidir.

 

Her Hamilelikte Diş Kaybedilir.

Hamilelikte hormonlardan kaynaklı olarak ağız ve diş sağlığının bozulma riski artabilir. Ancak doğru ve düzenli ağız bakımıyla ağız sağlığı korunur. Her anne adayı, hamilelik döneminde diş kaybına uğramaz.

 

Ağrıyan Dişe Alkol Koymak Ağrıyı Geçirir.

Diş üzerine doğrudan alkol koymak, yumuşak doku hasarına neden olmakta ve bölgenin tedavi edilmesini sağlamamaktadır.

 

Diş Fırçalarken Diş Etlerinin Kanaması Normaldir.

Sağlıklı diş etleri, diş fırçalarken ya da diş ipi kullanırken kanamaz. Diş etinin kanaması, pek çok rahatsızlığı nedeni olabilir. Bu yüzden diş eti kanamalarında diş hekiminden randevu almanız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.