Diş Eti İltihabı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ekim 28, 2021by Kaang0
Diş eti iltihabı nedir_ Belirtileri nelerdir_

Diş eti iltihabı, çeşitli travmalar ve enfeksiyonlar nedeniyle oluşan iltihaplanmaların, diş etlerinde ortaya çıkmasıdır. Dişlerimizin yaşamımız açısından önemi, gıda tüketimi için yoğun şekilde kullanılması olağan bir durumdur. Bunun yanında günlük ağız bakımı, gerektiği şekilde yapılıyor olsa bile, dişlerin gıda tüketimi sırasında dikkatli kullanılması da önemlidir.

Sert kabuklu gıdalar, asitli içecekler, sigara bağımlılığı ve benzeri bir çok sebep, diş etlerinde ve dişlerde travmalara ya da enfeksiyon oluşumlarına sebep olur. Diş çürüklerinin temel sebeplerinden olan bu yanlış kullanımın yanı sıra, günlük ağız bakımının yeterli ya da hiç yapılmıyor olması, diş eti iltihaplanmasının oluşmasına neden olur.

Diş eti iltihabı nasıl oluşur?

Bazı durumlarda birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilen diş eti iltihabı, aslında bağışıklık sistemimizin bir korunma yöntemi olarak ortaya çıkar. Enfeksiyonlar ve yaralanmalara karşı bağışıklık sistemimiz cevap olarak iltihap oluşturarak kendisini korumaya çalışır. Yaralanma veya enfeksiyonun dişetinde ortaya çıkması, bağışıklık sistemimizin de burada iltihap oluşturması anlamına gelir.

Diş eti iltihabının tedavi edilmemesi, nedeninin belirlenerek ortadan kaldırılmaması, periodantal hastalıkların oluşmasına sebep olur. Diş eti iltihabı diş hastalıkları sebepleri arasında önemli bir yere sahiptir. Diş eti iltihabının ileri seviyelerinde, başka pek çok organımızı etkileyen kronik hastalıklarla karşılaşılması da mümkündür. Çağımızda diş eti iltihabı çok geniş bir sayıda kişiyi etkilemektedir. Genellikle sorunun belirtileri hakkında ki bilgisizlik, tedaviye başvurulmasını da engeller.

Diş eti iltihabı belirtileri nelerdir?

Diş eti iltihabı belirtileri hakkında toplumda yeterli bilgi sahibi olunmaması, tedavisinin uygulanmasını engelleyen en önemli faktördür. Bu sebeple diş iltihabı belirtileri ile ilgili farkındalık oluşturmak önemli bir konudur. Çeşitli belirtiler farklı kişilerde görülüyor olsa da, en yaygın belirtiler şunlardır.

  • Nedensiz Ağız kokusu
  • İltihap benzeri akıntıların ağızda oluşması
  • Diş etlerinde şişlikler ve ödemlerin oluşması
  • Maviye yakın ya da kırmızı renkteki diş etleri
  • Diş fırçası ya da ipi gibi ürünler kullanıldığında, diş etinde kanama oluşması
  • Yumuşak ve gözeneklere sahip diş etlerinin ortaya çıkması
  • Diş etlerinde çekilmeler görülmesi
  • Sağlıklı diş etlerinde görülen benekli yapının yok olması
  • Diş etlerinde zaman zaman ancak sürekli devam eden ağrılar hissedilmesi

Diş eti iltihabı nasıl tedavi edilir?

Diş hekimi tarafından iltihabın boyutlarının ve nedenlerinin belirlenmesi, tedavi sürecinin ilk aşamasıdır. İltihabın oluşmasına neden olan etkenlerin ortadan kaldırılması öncelikli konudur. Ardından iltihaplanmış olan diş etleri için farklı tedavi yöntemleri uygulanarak, öncelikle iltihabın giderilmesi sağlanır.

Genellikle ilaç tedavisi uygulandığı gibi, diş doktorunuzun uygun gördüğü tedavi uygulamalarına başvurulur. Diş eti iltihabı, uzman bir diş hekimi tarafından kısa bir süre içerisinde giderilebilen bir sorundur. Ancak ne kadar erken teşhis edilirse, tedavinin sonucu ve süresi de buna göre kısalabilir ya da uzayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.