Farkında Olmadan Dişlerinize Zarar Veren 5 Durum

Kasım 10, 2021by Kaang0

Dişlerinizi korumanız en önemli ve en basit kuralı, düzenli olarak günde en az iki defa fırçalamak ve diş ipi kullanmaktır. Gün içerisinde yediğiniz yiyecekler, içtiğiniz içecekler, alışkanlıklar dişlerinizin zarar görmesine neden olur. Her gün yeni yeni bakterilerle karşılaşan dişler zamanla sağlığını yitirerek çürümeye başlar ve çürük diş tedavisi ertelenirse diş kayıpları meydana gelir. Bakteriler özellikle asitli ve şekerli besinleri çok sever ve siz bu besinleri tükettiğinizde bakteriler bu besinleri tüketerek asit yayar. Bu asit ise dişlerinize yayılarak dişlerinizin çürümesine ve zamanla da diş kayıplarına neden olur. İmplant tedavisi ile çeşitli sebeplere bağlı olarak eksilen dişlerinizin yerini doldurabilirsiniz.

Fazla Şekerli Yiyecek ve İçecekler

Doğal ya da yapay şekerler, diş çürüklerine davetiye çıkaran besinlerin başında gelir. Dişlere zarar veren şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durarak diş ve ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca sporcu içecekleri de şeker bakımından zengin olduğu için bu tarzdaki içeceklerden de uzak durulması, doktorlar tarafından önerilmektedir. Diş hekiminizin önerdiği diş macunu ve diş fırçalama yöntemiyle şekerli besinlerin dişlerinize verdiği zararı en aza indirebilirsiniz.

Tırnak Yeme Alışkanlığı

Günümüzde sıklıkla karşılaşılan alışkanlıkların başında gelen tırnak yeme alışkanlığı, dişlerinize sandığınızdan daha çok zarar vermektedir. Tırnaklarınızı ısırdığınızda çeneniz ileri pozisyona gider ve bu durum da çenenin alışkın olmadığı pozisyonda durmasına neden olur. Çene bozukluklarına ve ağrılarına sebep olabilir. Ayrıca tırnak yemek, dişin beyaz yüzeyinin soyularak sararmasına neden olur. Dişlerin kırılmasına neden olan en yaygın faktör de tırnak yeme alışkanlığı olarak bilinmektedir.

Dişleri Alet Olarak Kullanmak

Çevrenizde mutlaka maden suyunun kapağını dişleriyle açan ya da cevizi dişleriyle kıran biri vardır. Dişlerin görevi, çiğnemektedir ve dişlerinizi görevi dışında kullanarak onlara zarar verirsiniz. Enfeksiyondan diş kayıplarına kadar pek çok soruna neden olan bu durumlardan kaçınmalısınız. Böyle bir durum yaşadıysanız birkaç gün dişlerinizin renginde herhangi bir renk değişimi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Olması durumunda ise vakit kaybetmeden diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Buz Çiğnemek

Soğuk bir içecek tüketirken ağzınıza gelen buzları, dişlerinizle kırmamalısınız. Buz oldukça sert bir madde olduğu için dişlerinizin ve diş dolgularınızın kırılmasına sebep olabilir. Buz çiğnemek dişlerin kırılmasına neden olan oldukça zararlı bir alışkanlıktır. Uzun süre bu alışkanlığı devam ettirmek de diş hassasiyetlerinin ve çene ağrısının yaşanmasına neden olabilir.

Parmak Emme Alışkanlığı

Oldukça masum görünen parmak emme alışkanlığı, uzmanlar tarafından travma olarak değerlendirilir ve bu alışkanlık dişlere oldukça zarar verir. Parmak emerken üst damağa baskı yapılır ve bu durum da dişi hareket etmeye yönlendirir. Zor bırakılan bir alışkanlık olduğu için fark edildiği ilk andan itibaren uzmanlardan destek alınmalıdır. Küçük yaştaki çocuklarda görülen parmak emme alışkanlığında diş hekimi, ebeveynlerle işbirliği yaparak parmak emme alışkanlığının bırakılması konusunda bilgiler sunacaktır.

Daha sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak için dişlerinize zarar veren bu beş durumdan uzak durmanız gerekir. Bu alışkanlıkların artmasına bağlı olarak dişlerinizin zarar görme derecesi de artar ve buna bağlı olarak da gereken tedavi daha zor ve karmaşık hale gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.