Florürün Diş Sağlığımız Açısından Önemi

Kasım 10, 2021by Kaang0

Dünyanın her yerinde bulunan florür, diş sağlığı açısından yeri doldurulamaz bir mineraldir. Dişlerdeki çürüklerin önlenmesi için içme sularına dahi katılan florür hakkında yapılan bir araştırmada; florür bulunmayan bir bölgede çürük diş tedavilerine duyulan ihtiyacın daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Dişlere büyük önemi bulunan florürün fazla tüketilmesi, eklem rahatsızlıklarına sebep olacağı için dengeli tüketilmesi gerekir. Diş hekimlerinize danışarak gerekli florür oranını öğrenebilir ve buna uygun diş macunu tercih ederek dişlerinizin sağlığına sağlık katabilirsiniz.

  • Küçük çocukların büyümekte olan kemik ve dişlerinde biriken florür, daha sert diş minesine sahip olunmasına yardımcı olur. Böylece dişler, çürümeye karşı daha dirençli olur.
  • Florür, yetişkinlerin diş minesinin de güçlenmesine yardımcı olur. Yemek yedikten sonra ağızda bulunan asitler, dişlerdeki kalsiyum ve fosforu eriterek demineralizasyona neden olur. Florür bu olayın oluşumunun önüne geçer.
  • Ağızdaki biriken asitlerin diş minesine zarar vermesini engelleyen florür, diş çürüklerinin oluşmasına engel olur. Diş çürüklerine bağlı olarak oluşan çeşitli problemlerin de önüne geçen florür, sağlıklı dişler için olmazsa olmaz bir mineraldir.

İmplant tedavisini zorunlu kılan nedenlerin başında gelen diş kayıpları, genellikle yetersiz ağız ve diş temizliğinin sonucudur. Yeterli oranda kullanılan florür, çocuklarda ve yetişkinlerde diş çürümesinin riskini azaltır. Florür içeren diş macunuyla günde en az iki defa dişleri fırçalamanız gerekir.

Florür İçeren Diş Macunları

Kullanacağınız diş macunu içerisinde yer alan florür miktarını bilmeniz gerekir. 1000 ile 1500 ppm miktarında florür bulunan diş macunları kullanılabilir. 250 ppm florür içeren diş macunlarını ise bebeklerin ya da çocukların ağız bakımlarında kullanabilirsiniz. Çürüklerin önlenmesinde en etkili minerallerinden biri olan florür, fazla tüketilmesi ya da fazla yutulması ciddi problemlere davetiye çıkarabilir. Aşırı florür tüketiminin yan etkisi de, dişlerde kahverengi lekelenmeler ve diş minesinin beneklenmesidir.

Florür Güvenli Mi?

Uygun şekilde ve uygun dozda kullanılan florür, güvenli ve etkilidir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi florürün de fazlası zarardır. Yapılan araştırmalarda aşırı florür kullanımı florozit rahatsızlığına sebep olmaktadır. Florürden etkilenen çocukların dişlerinde beyaz lekelenmeler ve çizgiler olabilir. Bazı durumlarda da diş minesinde gri ya da kahverengi renk değişiklikleri yaşanabilir.

Yutulması tehlikeli olabileceği için diş fırçalarken çocukları diş macunu tükürüp tükürmediğine dair denetlemek en iyisidir. Doğru ve yeterli dozda tüketilen florürün sağlık üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Yeterli dozda florür içeren diş macunu kullanarak dişlerinizin sağlığını koruyabilir ve çürümesini engelleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.