İmplant Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kasım 10, 2021by Kaang0

Herhangi bir nedenden dolayı eksilen dişlerin yerine doldurmak için uygulanan tedavi yöntemi, implant tedavisidir. Sıklıkla başvurulan yöntemlerden biri olan implant hakkında merak edilen pek çok konu vardır. En çok merak edilen konulardan biri de, implant ameliyatı sonrası ağrının olup olmadığıdır.

İmplant tedavisi, eksik dişlerin yerini doldurmak için kullanılan ve çene kemiğinin üzerine vida yerleştirilmesiyle uygulanan bir yöntemdir. Çene kemiğine yerleştirilen implantın üzerine çeşitli protez dişler yerleştirilir ve böylece eksik dişin yeri doldurulur. Doğal protez dişlerle hem estetik görünümünüz iyileşerek estetik kaygılarınız giderilecek hem de ağız ve dişleriniz tam manasıyla hareket ederek düzgün konuşmanız ve yemek yeminiz sağlanacaktır.

Çürük diş tedavisinden diş eti çekilmesi tedavisine kadar pek çok ağız ve diş tedavisinden sonra ağrı hissedilebilir. İmplant tedavisi sonrası ağrı ya da şişlik hissetmeniz oldukça olasıdır. Bu problemlerin önüne geçmek için diş hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ağrı kesici kullanmanıza rağmen ağrılarınız geçmez ve şişlikler inmezse muhakkak diş hekiminize başvurmanız gerekir.

İmplant Sonrası İyileşme Süresi

İmplant sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tedavinin boyutu, implant uygulaması sırasında komşu dişlerde ya da diş etlerinde meydana gelen deformasyonlar gibi pek çok faktör iyileşme süresini yakından ilgilendirir. İmplant sonrası yaşanan ağrılı dönem, iki gün içerisinde sonlanabilir. İyileşme süresinin uzaması ya da kısalması, hastanın elindedir. Diş hekiminizin tavsiyelerine harfiyen uyarsanız iyileşme sürecinizi kısaltabilirsiniz.

İmplant Sonrası İyileşme Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İmplant sonrası iyileşme sürecini etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Ancak genellikle birkaç gün içerisinde iyileşme gerçekleşebilmektedir.

İmplant tedavisi sonrasında yaklaşık iki saat boyunca bir şeyler yiyip içmekten kaçınmalısınız. Sıcak gıdalar kanamanın şiddetini artıracağı için ilk 24 saat sıcak gıdalardan uzak durmanız önerilmektedir. Uygulama sonrasında yaşanan şişliği gidermek için buz uygulayabilirsiniz. Ayrıca diş etlerinde herhangi bir tahrişe yol açmamak için birkaç gün tercihinizi yumuşak besinlerden yana kullanabilirsiniz.

İmplant dişlerinizin bozulmaması ve doğallığını kaybetmemesi için bakımına önem vermelisiniz. Günde en az iki defa dişlerinizi fırçalamalı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmemelisiniz. İmplant ameliyatı sonrasında ağrılarınız dinmez, kanamanız durmaz ya da şişlikleriniz inmezse diş hekimine başvurmanız gerekir.

İmplant Sonrası Bakım

İmplant ameliyatı sonrasında ağrı hissetmeniz oldukça normaldir. Ameliyat sonrasında doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları kullanarak oluşan ağrıların önüne geçebilirsiniz. Diş hekiminizin önerdiği bakım önerilerine uyarak ve ilaçlarınızı kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

İmplant ameliyatı sonrasında ilk iki gün oldukça önemlidir. Düzenli ve düzgün dişlerinizi fırçalayarak bakımını sağlayabilirsiniz ancak çok sert davranmak diş etlerinize zarar verebilir bu yüzden oldukça hassas davranmanız gerekir. Tuzlu ve ılık suyla gargara yapmak, diş etlerinizi rahatlatacak ve ağrıların dinmesine yardımcı olacaktır.

İlk birkaç gün ağızdan nefes alma ya da verme, üfleme gibi aktivitelerden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekir. Dişlerinizi sıkmak ve bastırmak da uygulanan implant tedavisine zarar verebilir. Dişlerinizi fırçalarken özenli ve hassas davranmalı ve diş ipi kullanırken de diş etlerinizi tahriş etmemelisiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

RegenTurkey

Siz değerli hastalarımız için diş tedavisi, estetik cerrahi, hücresel tedavi, medikal uygulamalar, plastik cerrahi alanlarında her zaman hizmetinizdeyiz.